نرم افزار پرداخت یاری [تصویر]
  • calendar icon 13 اسفند 1399

نرم افزار پرداخت یاری

نظر به توسعه فضای کسب و کار و شناسایی نیازهای جدید در این حوزه، نهادهای جدیدی به منظور تسهیل پرداخت‌های الکترونیک ظهور کرده‌اند. لذا از سوی بانک مرکزی نهاد جدیدی برای تسهیل پرداخت‌های الکترونیک به نام پرداخت یار تعریف شده است. سامانه پرداخت یاری با هدف تسهیل در فرایند راه اندازی کسب و کار ارائه درگاه واسط پرداخت اینترنتی با زیرساختی مدرن و منطبق با اصول نظام بانکی کشور راه اندازی شده است.

 

پرداخت یار بانک مرکزی با شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت قرارداد می بندد تا امکان استفاده از ابزارهای پذیرش و اتصال به شبکه الکترونیکی پرداخت (شاپرک) به‌صورت غیرمستقیم فراهم شود. در نتیجه پرداخت یار به معنای شخصیت حقوقی  ثبت شده است که در چارچوب سندی که از سوی بانک مرکزی تدوین شده و بر اساس قراردادی که با شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت و شاپرک منعقد گردیده، می‌تواند پرداخت‌های بدون‌کارت از جمله پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای مبتنی بر زیرساخت‌های همراه را برای پذیرندگان خود انجام داده و سپس به شبکه شاپرک ارسال کند.


با گسترش انجام تراکنش های بانکی در دنیای وب، امنیت این نوع پرداخت ها به یک دغدغه تبدیل شده است. از این رو اقدامات مختلفی برای افزایش امنیت و همچنین نظارت بر این پرداخت ها انجام شده است. پرداخت یاران جهت فعالیت در شبکه پرداخت الکترونیکی، ملزم به رعایت دستورالعمل ها و مقررات وضع شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی و شرکت شاپرک هستند. شرکت های دارای مجوز پرداخت یاری می توانند در بستر اینترنت و موبایل که به صورت فیزیکی به کارت بانکی (CNP) نیازی نیست خدمات خود را بر روی سوئیچ شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت (PSP) هاارائه کنند.

 

در واقع موضوع فعالیت پرداخت‌ یاری، ارائه خدمات پرداخت نظیر فاکتور آنلاین و درگاه پرداخت شخصی و نظارت بر عملکرد پذیرندگان پشتیبانی شده پس از اتصال آنها به شبکه الکترونیکی پرداخت است. سیستم پرداخت یار از طرف بانک مرکزی به منظور تسهیل پرداخت های الکترونیک تعریف و سازمان دهی شده است.


همه کسب‌وکارهای آنلاین به درگاه پرداخت اینترنتی امن نیاز دارند. طبق ضوابط بانک مرکزى جمهورى اسلامى ایران، شرکت‌هاى داراى مجوز پرداخت‌یارى می‌توانند در فضاى آنلاین فعالیت کنند. درگاه پرداخت اینترنتی توسط شرکت‌های پرداخت یاری تحت نظارت بانک مرکزی و شاپرک ارائه می‌شوند.
در ابتدا برای دریافت مجوز پرداخت یاری باید به این موارد توجه نمایید:


•    باید شرکت حقوقی باشید.
•    یک وب‌سایت کدنویسی‌شده مناسب برای ارائه درگاه پرداخت واسط داشته باشید.
•    ترجیحاً سروری در داخل کشور داشته باشید.
•    گواهی عدم سوء‌پیشینه برای تمام اعضای شرکت خود دریافت کرده باشید.


شاپرک مخفف «شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی» می باشد و در واقع یک نهاد حاکمیتی است که به عنوان یک رابط میان بانک مرکزی، شبکه بانکی و شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت عمل می کند. هدف از شاپرک استانداردسازی پرداخت های کارتی، کنترل و نظارت در شبکه پرداخت و هدایت منابع بانک ها به سمت امور بهینه، گسترش بازار کارتی و نظارت بر عملکرد پایانه‌ها را میسر می‌سازد.


بزرگترین دستاورد راه اندازی شاپرک این است که فعالیت‌های شرکت‌های ارائه خدمات بانکداری الکترونیک بر مبنای استاندارد یکسانی انجام می‌گیرد و تحقق این مهم، بانک مرکزی را قادر می‌سازد‌ تا نظارت دقیق و همه جانبه‌ای بر انجام عملیات بانکی که از طریق پایانه‌های فروش صورت می گیرد، داشته باشد. به زبان ساده پرداخت یار در چارچوب قواعد تنظیم شده از سمت بانک مرکزی و بر اساس قرارداد بسته شده با شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت و شاپرک می تواند پرداخت های بدون کارت را برای پذیرندگان انجام داده و سپس به شبکه شاپرک ارسال کند.


فعالان حوزه پرداخت یاری سعی می‌کنند فرآیند دریافت درگاه پرداخت اینترنتی را بسیار راحت‌تر سازند و به این ترتیب ظرف چند ساعت پس از ارائه مدارک، درگاه پرداخت ارائه می‌شود معمولا پنل کاربری کسانی که درگاه پرداخت خود را از یک پرداخت یار دریافت می‌کنند بسیار ساده و کاربردی تر است و یا حتی می‌توانند حساب خود را مدیریت کنند و گزارشی از تراکنش‌های خود داشته باشند. پرداخت یارها می‌توانند با یک یا چند شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت (PSP) قرارداد همکاری داشته باشند.

 

موضوع فعالیت پرداخت یار


موضوع فعالیت پرداخت یار شامل ارائه خدمات پرداخت و نظارت بر عملکرد پذیرندگان  پشتیبانی شده پس از اتصال آنها به شبکه الکترونیکی پرداخت است. در مجموع شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) به‌عنوان مرجع مدیریت یکپارچه صنعت پرداخت الکترونیک کشور برای پیاده‌سازی و نظارت بر پرداخت الکترونیکی در سراسر کشور با دو نهاد زیر نظر خود فعالیت می‌کند:


•    شرکت‌های خدمات پرداخت (PSP)
•    پرداخت یارها

 

موضوع فعالیت پرداخت یار


شرکت‌های پرداخت یار با همکاری شرکت‌های PSP می‌توانند گستره وسیعی از خدمات پرداخت از قبیل درگاه پرداخت مستقیم، درگاه پرداخت واسط، لینک پرداخت شخصی، فاکتورآنلاین و... را ارائه دهند.


هدف این سند تبیین فرایند اجرائی فعالیت شرکت‌های پرداخت یار و پذیرندگان پشتیبانی شده در حوزه پولی کشور است. موضوع فعالیت پرداخت یار شامل بازاریابی، انعقاد قرارداد، ارایه خدمات پرداخت و نظارت بر عملکرد پذیرندگان پشتیبانی شده پس از اتصال آن‌ها به شبکه الکترونیکی پرداخت کشور است. وظیفه اصلی شرکت‌های پرداخت یاری، ارائه انواع سرویس‌های پرداخت به افراد و کسب‌ وکارها است.


مجوز پرداخت یاری و باید نبایدها


•    پرداخت یار به هیچ عنوان حق انجام فعالیت‌های بانکی و اعتباری را ندارد.
•    صدور هرگونه ابزار پرداخت، انتشار پول الکترونیک و عملیات ارزی در فعالیت پرداخت یاری ممنوع می‌باشد.
•    پذیرش هرگونه ابزار پرداخت صادر شده توسط غیر بانک و پردازش و انتقال تراکنش‌های آن‌ها توسط پرداخت یارها ممنوع است.
•    پرداخت یار موظف به رعایت کلیه بخشنامه ها و دستورالعمل های صادره و قبول اصلاحات و تغییرات احتمالی مقررات که توسط بانک مرکزی اعلام می‌گردد بوده و مکلف است عملیات خود را با دستورالعمل‌های صادر شده تطبیق دهد.
•    پرداخت یار موظف به رعایت قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم مطابق با قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.
•    پرداخت یار موظف به نگهداری سوابق فعالیت پذیرندگان خود، شامل رسید تراکنش‌های آن‌ها و کلیه قراردادهای فی‌مابین است.
•    پوشش ریسک‌های ناشی از عملکرد پرداختیار به عنوان یکی از پذیرندگان شبکه پرداخت الکترونیک و نظارت بر عملکرد آن‌ها با شرکت‌های ارایه دهنده خدمات پرداخت طرف قرارداد با آنهاست.
•    پرداخت یار مجاز به تجمیع مبالغ ناشی از تراکنشهای پذیرندگان پشتیبانی شده خود در حسابی که در توافقنامه بین پرداختیار و شاپرک اعلام شده و مورد تایید قرار گرفته است میباشد و استفاده از هر نوع حساب دیگری برای تجمیع مبالغ تراکنشها ممنوع است.
•    مجموع حجم عملیات پرداخت یارهای زیر نظر یک ارایه دهنده خدمات پرداخت در یک روز نباید از
دوبرابر مجموع حقوق صاحبان سهام بیشتر باشد.
•    پرداخت یار به منظور تامین نیاز نظارتی ارا‌‌ئه دهنده خدمات پرداخت بر عملکرد وی، باید پاسخگوی ارایه دهنده خدمات پرداخت باشد و همکاری‌های لازم را در جهت بازرسی‌های دوره‌ای با وی به عمل آورد.
•    پرداخت یار موظف به نظارت بر عملکرد پذیرندگان پشتیبانی شده خود است.
•    ارائه خدمات تحت مجوز پرداخت‌ یاری توسط پذیرنده پشتیبانی شده پرداخت یار ممنوع بوده و آن‌ها موظفند نسبت به قطع خدمت ارائه شده به پذیرنده پشتیبانی شده متخلف اقدام کند.


اقدامات مورد نیاز برای اخذ پرداخت یاری بانک مرکزی:


شرکت های متقاضی دریافت پرداخت یاری باید اقداماتی انجام دهند تا موفق به دریافت پرداخت یاری بانک مرکزی شوند. مراحل دریافت پرداخت یاری به شرح زیر می باشد:


۱. دریافت و مطالعه مستند «الزامات، ضوابط و فرایند اجرایی فعالیت پرداخت‌یاران و پذیرندگان پشتیبانی شده در نظام پرداخت کشور» از وب سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
۲. مراجعه به یکی از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت مورد تأیید شرکت شاپرک و ارائه تقاضای پرداخت‌یاری
۳. دریافت مستندات لازم از شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت
۴. ارائه مدارک لازم مطابق با مستند بند ۱ به انضمام مدارک مورد درخواست شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت
۵. عقد قرارداد با شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت
۶. افتتاح حساب ویژه پرداخت‌یاری نزد یکی از بانک‌ها یا مؤسسات مالی و اعتباری مورد تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
۷. عقد توافق نامه میان شرکت شاپرک و متقاضی پرداخت‌یاری


شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت، پس از عقد قرارداد با متقاضی پرداخت‌یاری کلیه مدارک و مستندات ارائه شده را به شرکت شاپرک ارسال می‌نماید. شاپرک پس از بررسی مدارک، متقاضی پرداخت‌یاری را به منظور افتتاح حساب ویژه پرداخت‌یاری به یکی از بانک‌ها یا مؤسسات مالی و اعتباری مورد تأیید بانک مرکزی جهموری اسلامی ایران که توسط خود متقاضی پرداخت‌یاری پیشنهاد شده است، معرفی می‌نماید.

 

نکاتی که کاربران باید در مدل جدید پرداخت یاری رعایت کنند


در مدل جدید پرداخت یاران شاپرک، فرایند احراز هویت، علاوه بر این که از سمت شرکت پرداخت یار انجام می‌گیرد، توسط شاپرک نیز انجام می‌شود و اطلاعات کاربر در سیستم جامع پذیرندگان شاپرک، ثبت می‌شود. لذا لازم است تا همه‌ی کاربران، کلیه اطلاعات فردی، محلی، کسب‌وکار، تماس و بانکی خود را در پنل کاربری وارد نمایند. لازم به ذکر است، افراد زیر 18 سال، امکان استفاده از خدمات را ندارند. در مدل جدید پرداخت یاری، بر خلاف مدل قبلی که همه کاربران از ترمینال اشتراکی استفاده می‌کردند، به هر کاربر یک ترمینال اختصاصی تعلق می‌گیرد. پس از تکمیل مرحله ثبت‌نام، در صورت تایید بودن اطلاعات، حداکثر تا 48 ساعت درگاه اختصاصی برای کاربر فعال خواهد شد.

 

مزایای پرداخت یاری چیست؟


مزایای پرداخت یاری چیست؟


•    درگاه‌های پرداخت واسط ساماندهی می گردد
•    از سوء استفاده وب سایت‌های متخلف جلوگیری شده
•    شاپرک بر روی درگاه‌های پرداخت واسط نظارت بیشتری دارد
•    برای هر پذیرنده یک کد پذیرندگی ارائه می گردد
•    واریز شدن تنها سود کارمزد پذیرنده‌ها به حساب شرکت پرداخت یار (پس از کسر کارمزد مبالغ تراکنش پذیرنده‌ها به حسابشان واریز می‌شود)
•    لیست سیاه پذیرندگان بهتر مدیریت می شود


نحوه تسویه حساب در پرداخت یاری جدید


در مدل پرداخت یاری جدید، کلیه تسویه حساب‌ها توسط شاپرک و بدون دخالت شرکت‌های پرداخت یار انجام می‌گیرد. به طور کلی، دو مدل تسویه حساب وجود دارد: تسویه حساب اتوماتیک و تسویه حساب دستی. در مدل تسویه حساب اتوماتیک، مبالغ انتقال‌یافته به حساب شما، به صورت خودکار و روزانه توسط شاپرک تسویه می‌شود. در مدل تسویه حساب دستی نیز، پس از ثبت درخواست در پنل، تسویه حساب توسط شاپرک انجام می‌گیرد.


اختیارات پرداخت‌یار


طبق ماده ۸ آخرین ویرایش الزامات و ضوابط اجرایی فعالیت پرداخت‌یاران و پذیرندگان پشتیبانی شده در نظام پرداخت کشور، روابط پرداخت یار و پذیرندگان پشتیبانی شده تابع قرارداد فی مابین بوده و پرداخت‌یار در ازای خدمات ارائه شده توسط خود مجاز به دریافت کارمزد از پذیرنده است. همچنین پرداخت‌یار جهت توسعه بازار و ارتقاء کسب و کار خود، با رعایت اصول حاکم بر رقابت آزاد و عدم انحصار، مجاز به عملیات بازاریابی و تبلیغ خدمات خود خواهد بود.


نکاتی که پرداخت یاران ملزم به رعایت آن هستند


در این چارچوب بانک مرکزی یک سری الزامات در مورد پذیرنده‌های پرداخت‌یار به عنوان خطوط قرمز ذکر شده است که طبق آنها پرداخت یارها:


۱- نباید از کاربران سپرده بگیرند و به آن سود بدهند.
۲- نباید وارد بازار ارز شوند.
۳- نباید کاری انجام دهند که موجب خلق پول شود.


اپلیکیشن اندروید پرداخت یاری


در دنیای امروز، کاربران از تلفن همراه هوشمند و تبلت بیشترین استفاده را می کنند. وجود اپلیکیشن اندروید بر روی گوشی مشتری، به معنی امکان ایجاد ارتباط عمیق‌تر بین دو طرف می باشد، باتوجه به فراگیر بودن دستگاه‌های اندرویدی و تکیه بر تجربه چندین ساله در حوزه پرداخت همچنین باتوجه به نیاز و درخواست شرکت های پرداخت یار استفاده کننده از محصولات این مجموعه، سامانه‌ای جامع  برای مدیریت کسب‌وکارهای آنلاین و فریلنسرها، پذیرندگان آنلاین و همچنین فروشگاه‌های فیزیکی می‌توانند از طریق این سامانه مواردی مانند ارائه لینک پرداخت، ایجاد و تولیدQR Code، مدیریت تراکنش‌ها و … را انجام دهند.

 

مزایای داشتن اپلیکیشن برای رشد کسب و کارها


اگر میزان استفاده از موبایل خود را با لپ تاپ یا کامپیوتر مقایسه کنید؛ متوجه اهمیت داشتن اپلیکیشن خواهید شد. از مزایای داشتن اپلیکیشن، امکان عرضه اپلیکیشن خود در مارکت‌هایی مثل کافه بازار است. چون باعث می‌شود که افراد بسیار زیادی با این اپلیکیشن و کسب و کار شما آشنا شوند.


وقتی کاربران، وب سایت شما را مشاهده می کنند مطمئن می شوند که شما اپلیکیشن موبایل نیز دارید که آنها می توانند در هر جایی، با استفاده از تلفن های همراه خود از آن استفاده کنند. میل بیشتری به این دارند که از خدمات شما استفاده کنند زیرا میدانند به سهولت در دسترس هستید.


اپلیکیشن موبایل یک ابزار ارزشمند برای بازاریابی است؛ زیرا میتوان آن را به شبکه های اجتماعی متصل کرد. کاربران از این طریق میتوانند اطلاعات و امکانات اپلیکیشن شما را با خانواده و دوستانشان به اشتراک بگذارند. بدین ترتیب، اپلیکیشن و برند شما با هزینه کم به دیگران معرفی خواهد شد. دیگر مزیت اپلیکیشن موبایل، امکان ارسال نوتیفیکیشن (اعلان) است. شما با ارسال نوتیفیکیشن میتوانید جدیدترین رویدادها، پیشنهادات ویژه و تخفیفات را به سرعت به اطلاع مشتریانتان برسانید.


اپلیکیشن موبایلی با خدمات پرداختی متنوع


ترکیب کارتخوان اندرویدی و اپلیکیشن موبایلی و استفاده از پرداخت مبتنی برQR Code  و ترکیب آن با درگاه پرداخت اینترنتی و ارائه راهکارهای ( COD )cash on delivery و پرداخت در محل و پرداخت‌های شناسه‌دار که می‌تواند در زمینه پرداخت مبتنی بر QR Code بسیار موثر بوده و تحولی را در صنعت پرداخت ایجاد نماید. درواقع ارائه واسط کاربری که به منظور راه‌اندازی سرویس‌ها روی پلتفرم کسب‌وکارهای متقاضی و دریافت کننده خدمات می‌باشد راهکاری مناسب جهت پرداخت یاری می باشد.

 

اپلیکیشن موبایلی با خدمات پرداختی متنوع

 

برخی از مزایای داشتن اپلیکیشن برای رشد کسب و کارها:


ارتباط مداوم با مشتری
کاهش شدید هزینه تبلیغات
ارتقا تصویر برند شما
افزایش فروش
در دسترس بودن همیشگی برای مشتری
سهولت دسترسی
سهولت در ارائه خدمات
و ...

: اشتراک گذاری

نرم افزار پرداخت یاری

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر روی لینک های زیر کلیک کنید

لیست تعدادی از مشتریان شرکت ایده آل پردازش دایا

جام جم
angle right
angle left