زبان Fa En پنجشنبه 19 تیر 1399 ساعت 15 و 30 دقیقه

سیستم پشتیبانی تصمیم گیری DSS

سیستم پشتیبانی تصمیم گیری DSS

سیستم پشتیبانی تصمیم گیری DSS یکی از زیر شاخه های اتوماسیون اداری است و سیستم اطلاعاتی کامپیوتری است که از آن برای کمک کردن به تصمیم گیری در یک سازمان و یا کسب و کار استفاده می شود.

سه شنبه 26 دی 1396
rojand

 سیستم پشتیبانی تصمیم گیری DSS  از طریق تجزیه و تحلیل داده ها اطلاعاتی را ارائه می دهد تا کاربران بتوانند راحت تر تصمیم های کسب و کار را تصویب کنند.

 

مزایای سیستم پشتیبانی تصمیم گیری DSS

  • گرفتن تصمیم های بهتر
  • حل مسئله به موقع
  • بهبود کارایی برای مقابله با مشکلات

 

DSS تجزیه و تحلیل چیست؟ 

 

سیستم پشتیبانی تصمیم گیری DSS یک برنامه اطلاعاتی است که اطلاعات جامعی را تولید می کند. این برنامه با برنامه عملیاتی که برای جمع آوری داده ها در وهله اول استفاده می شود مفاوت است. یک سیستم پشتیبانی تصمیم گیری DSS عمدتاً به وسیله ی مدیریت متوسط و سطح بالا استفاده می شود و برای فهم مقادیر زیاد داده ها کاربرد دارد. به عنوان مثال، یک DSS می تواند برای پیش بینی درآمد شرکت در شش ماه آینده براساس پیش فرض های جدید در مورد فروش محصول استفاده شود. با توجه به مقادیرزیادی که متغیرهایی ارقام درآمد پیش بینی شده را احاطه کرده اند، این یک محاسبه ساده نیست که با دست انجام شود. DSS می تواند متغیرهای چندگانه را ادغام کند و نتایج متفاوتی را ایجاد کند، همه ی اطلاعات بر اساس اطلاعات گذشته فروش محصول شرکت و متغیرهای جاری است. 

 

چگونه سیستم پشتیبانی تصمیم گیری DSS اطلاعات را ارائه می دهد؟

 

هدف اصلی استفاده از DSS این است که اطلاعات را به مشتری ارائه دهیم به طوری که بتواند ان را به آسانی درک کند. یک سیستم پشتیبانی تصمیم گیری DSS مفید است به دلیل اینکه می توان آن را طوری برنامه ریزی کرد تا بدین وسیله انواع  بسیاری از گزارش ها را تولید کند و تمامی گزارشات بر اساس مشخصات کاربر خواهد بود.. سیستم پشتیبانی تصمیم گیری DSS می تواند اطلاعات را تولید کند و خروجی آن را به صورت گرافیکی و یا به صورت کتبی نشان دهد.

 

در کجا میتوان از سیستم پشتیبانی تصمیم گیری DSS استفاده کرد؟

 

همانطور که فن آوری همچنان پیش می رود، تجزیه و تحلیل داده ها محدود به سیستم های بزرگ می شود. از آنجا که یک DSS اساساً یک برنامه است، می توان آن را در اکثر سیستم های کامپیوتری، از جمله لپ تاپ ها بارگذاری کرد. برخی از برنامه های DSS نیز از طریق دستگاه های تلفن همراه قابل دسترسی هستند. انعطاف پذیری DSS بسیار مفید برای مشتریانی است که اغلب سفر می کنند. این ویژگی به آنها فرصتی می دهد تا در هر زمان بهترین تصمیم ها را برای شرکت و مشتریان خود فراهم کند. برنامه های کاربردی سیستم پشتیبانی تصمیم گیری DSS در بسیاری از زمینه های مختلف شامل تشخیص پزشکی، تایید اعتبار وام، ارزیابی پیشنهادات مربوط به پروژه های مهندسی، مدیریت کسب و کار، تولید کشاورزی در مزرعه و سطوح سیاست، مدیریت جنگل و راه آهن (برای ارزیابی ریل های معیوب) استفاده می شود.

 

برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با سیر تکاملی فن آوری اداری می توانید به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

تعداد بازدید : 2092

ثبت نظر

ارسال