زبان Fa En دوشنبه 23 تیر 1399 ساعت 16 و 47 دقیقه

چرا نرم افزار اتوماسیون بازاریابی ایده آل شما وجود ندارد؟

چرا نرم افزار اتوماسیون بازاریابی ایده آل شما وجود ندارد؟

نرم افزارهای اتوماسیون بازاریابی مختلفی طراحی و منتشر شده است. هنگامی که من حرفه خودم را آغاز کردم، بازاریابی دیجیتال بسیار ساده بود. در واقع در آن زمان، بازاریابی به صورت اتوماسیون شده نبود، رسانه های اجتماعی تا این حد از محبوبیت برخوردار نبودند و رتبه بندی در گوگل بسیار آسان تر بود.

دوشنبه 5 اسفند 1398 ساعت 13:33
امین فتحی

این جملات تنها در ۱۴ سال پیش قابل استفاده بودند و در حال حاضر همه چیز دچار تغییر و تحول شده است. در عصر جدید به صورت روزانه ده ها محصول جدید به بازار عرضه می شوند. همچنین در سال های اخیر فناوری های مربوط به بازاریابی از ۱۵۰ گزینه در سال ۲۰۱۱ به بیش از ۳۵۰۰ گزینه در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کرده اند.

برای هر نیاز جزئی امروزه صدها ابزار موجود است. به عنوان مثال اگر شما به نرم افزاری در رابطه با بازاریابی رسانه های اجتماعی نیاز دارید، با سرچ در Capterra، به بیش از ۲۰۰ گزینه دسترسی خواهید داشت. تنها یک کلمه می تواند ابزارهای آنلاین در صنعت را توصیف کند و این چیزی نیست جز انفجار.

هنگامی که گزینه های کمی در دسترس هستند، انتخاب یک راه حل برای مشکلات و رفع نیازهای شما ساده است. اما هنگامی که بیش از ۳۵۰۰ گزینه وجود دارد، انتخاب یک گزینه مناسب کار ساده ای نیست.

 

آیا واقعاً این یک مشکل است؟

 در واقع عمل انتخاب به تنهایی کار دشواری نیست. حتی اگر گزینه های بسیاری در مورد نرم افزارهای اتوماسیون بازاریابی وجود داشته باشد، این امر به تنهایی چیز بدی نیست. در واقع این امر به شما امکان می دهد که ابزاری را انتخاب کنید که نیازهای شما را به طور کامل برطرف کند.

گستردگی گزینه های موجود، تصمیم گیری در این رابطه را دشوار می کند اما هنگامی که با تحقیق و مقایسه نرم افزارهای مختلف، موفق به انتخاب مناسب ترین این ابزارها می شوید، درخواهید یافت که این امر بسیار مفید است.

چگونه انتخاب یک نرم افزار تبدیل به یک مشکل می شود؟

بگذارید بگویم که شما برای تصمیم گیری در مورد نرم افزار اتوماسیون بازاریابی آن را از طریق جمع آوری ایمیل آدرس های مختلف در وب سایت خود و ارسال آنها به خبرنامه ها شروع می کنید. بنابراین تحقیق خواهید کرد و در نتیجه MailChimp را دریافت می کنید.

در این مرحله متوجه می شوید که به فرم مناسب تری در وب سایت خود نیاز دارید. در نتیجه Typeform را دریافت خواهید کرد. پس از این مرحله نیز متوجه می شوید که باید در رسانه های اجتماعی نیز به فعالیت بپردازید، پس از برنامه Buffer استفاده خواهید کرد.

بنابراین استفاده از نرم افزارها و برنامه های جدید ادامه خواهد یافت و شما مجبور خواهید بود که وارد برنامه های مختلف شوید، داده های مختلف را در آنها جستجو کنید، رتبه بندی ها را بین آنها انتقال دهید و کلیه این فعالیت ها موجب سردرگمی در شما خواهد شد.

در اینجاست که نرم افزارهای اتوماسیون بازاریابی به کمک افراد می آید

با توجه به آنچه که بیان شد، تجارت ها با گذشت زمان توسعه پیدا کرده و پیشرفت می کنند. بنابراین تجارت به جایی خواهد رسید که به همه نرم افزارها و برنامه های بازاریابی نیاز خواهد داشت. و نیاز است که اتوماسیون بازاریابی ویژه ای برای رسیدگی به این امور بیابد.

در این موقعیت، افراد باید اتوماسیون های مختلف را ارزیابی کرده و نمونه ای را انتخاب کنند که از بازاریابی خودکار ایمیل، برنامه های رسانه های اجتماعی و فرم های دیگر برخوردار باشد. در نهایت اینکه اتوماسیون مورد نظر همه گزینه ها را به صورت یکجا داشته باشد.

با استفاده از این راهکار، دیگر بین برنامه های مختلف دست و پنجه نرم نخواهید کرد. همچنین دیگر نیازی به انتقال داده های مختلف نیست.

اما یک دقیقه صبر کنید، کلیه این امکانات در کجا هستند؟

اگرچه با استفاده از نرم افزار اتوماسیون بازاریابی همه کاره می توانید در رسانه های اجتماعی خود پست منتشر کنید اما شما امکان اضافه کردن ۱۰۰ پیامک دیگر به صورت خودکار، مانند آنچه در برنامه Buffer انجام می دهید، نخواهید داشت. حال به فرم های خود نگاه می کنید و متوجه می شوید که آنها به زیبایی فرم هایی نیستند که در برنامه Typeform از آنها استفاده می کردید.

همچنین شما متوجه می شوید که بسیاری از قابلیت های مورد نیاز خود در WordPress را ندارید. در ضمن با استفاده از  MailChimp همه برنامه ها یکپارچه می شوند، در حالی که در نرم افزار همه کاره امکان این کار وجود ندارد. بنابراین با توجه به آنچه بیان شد، شما هنوز به ابزارهای دیگر برای برقراری اتصالات و بازاریابی نیاز دارید.

بنابراین آنچه در مورد نرم افزارهای همه کاره باید بدانید این است که نرم افزارهای بازاریابی همه کاره، آنطور که به نظر می آید، کارایی ندارند.

پس آیا راه حلی برای این مشکل وجود دارد؟

ابزارهای مورد نیاز خود را به شکلی که دوست دارید، ادغام کنید.

مشکلاتی که در هنگام استفاده از ابزارهای مختلف رخ می دهد، شامل مورد زیر است:

تجمع داده ها که در نهایت موجب از دست رفتن اطلاعات و کاهش بهره وری می شود.

ابزارهای ادغام کننده این مشکل را برطرف می کنند. انتقال داده ها بین برنامه ها، در مدت زمان کوتاه و به شیوه مورد علاقه شما، از مزایایی است که این نرم افزارها به همراه دارند. بسیاری از افراد در مورد استفاده از یک ابزار دیگر شک دارند اما از این ابزار برای نظارت بر برنامه های دیگر استفاده می شود.

این ابزار به افراد کمک می کند که همه برنامه های وب خود را به روشی که هرگز در مورد آن تصور نمی کردند، به یکدیگر متصل کنند. در حقیقت مهم ترین مشکلی که چنین نرم افزارهای ادغامی دارند، این است که گزینه های بسیاری برای ادغام در آنها وجود دارد و شخصی سازی برنامه ها به کمک چنین نرم افزارهایی از روش های مختلفی امکان پذیر است.

در واقع قابلیت های چنین ابزارهایی آنچنان زیاد است که بیان همه این امکانات بسیار دشوار است. در این عکس تصویری در مورد ادغام گردش کارها بیان شده است. افراد امکان این را دارند که از ابزارهای تخصصی وب خود مانند Hootsuite, MailChimp, Buffer, Unbounce, Typeform, Drip و برنامه های گوگل استفاده کنند تا ضمن تبادل داده ها بین برنامه ها، به امکاناتی که یک شرکت به آن نیاز دارد، دسترسی داشته باشند.

آیا تنظیم و مدیریت برنامه ها پس ادغام آنها کار سختی است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که استفاده از نرم افزارهای ادغام کار سختی نیست و به دانش فنی نیاز ندارد. اما کاربران باید در مورد نیازهای خود و چگونگی جریان داده ها اطلاعات داشته باشند.

کدام روش مناسب است؟

براساس آنچه بیان شد، دو روش متفاوت برای رسیدگی به ابزارهای مربوط به بازاریابی وجود دارد. که هیچ یک به تنهایی کامل نیستند و نیاز به برنامه دیگری نیز دارند. در واقع افراد باید تصمیم بگیرند که کدام یک از این روش ها، براساس نیازهای شرکت آنها، بهترین راهکار است. در ادامه وجهه های مختلف این دو روش را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

همه در یک نرم افزار بازاریابی

استفاده از نرم افزار ادغام

مهم ترین ویژگی ها

نامطلوب

اگرچه چنین نرم افزارهایی امکانات بسیاری را ارائه می دهند، اما کیفیت آنها مناسب نیست.

خوب

امکان استفاده از ابزارهای مورد علاقه شما وجود دارد.
کلیه اطلاعات مشتری به صورت یک جا

بله

این یک مزیت مهم در مورد چنین نرم افزارهایی است.

به مشتری در دسترسی به کلیه اطلاعات در یک مکان کمک می کند.

نه

اما می توان اطلاعات را در برنامه مرکزی از طریق ادغام در یافت کرد. (CRM)

گردش کار و اتوماسیون

محدود

محدود به ابزاری است که مورد استفاده قرار می گیرد.

عالی

گردش کار و اتوماسیون بازاریابی را در بهترین وجه ممکن ارائه می کند.

راحتی در استفاده

محدود

همه افراد تیم به کلیه امکانات این نرم افزارها دسترسی ندارند. به دلیل اینکه همه نرم افزارهای بازاریابی در یک جا قرار دارند، استفاده از آنها پیچیده است.

مناسب

هر یک از اعضای تیم، از ابزار مورد نیاز خود استفاده می کند. تنها باید با چگونگی ادغام برنامه ها آشنا شد.

 

چنانچه شما به بهترین امکانات و ابزارهای موجود نیازی ندارید و نیازمند این هستید که کلیه اطلاعات و داده های خود را یک مکان داشته باشید، نرم افزار همه کاره بسیار مناسب هستند. با این وجود چنانچه از کمی دانش فنی برخوردار باشید، امکان این وجود دارد که از ابزارهای ادغام استفاده کنید و کلیه داده ها مورد نیاز را از طریق CRM یا ایمیل بازاریابی محصولات دریافت کنید.

چنانچه به هدف بالا دست پیدا کنید، استفاده از اتوماسیون بازاریابی ادغام بسیار مفیدتر خواهد بود.

آیا ابزارهای ادغام قابلیت اجرای روند بازاریابی من را دارند؟

اگر دانش و مهارت کافی برای استفاده از اتوماسیون بازاریابی ادغام را دارید، استفاده از چنین اتوماسیون هایی به مراتب بهتر از اتوماسیون های همه کاره است. در ادامه در مورد چگونگی عملکرد اتوماسیون ادغام صحبت خواهیم کرد و برخی از احتمالات را مورد بررسی قرار می دهیم.

فرض کنید که از یک گردش کار استفاده می کنید. اگر چه استفاده از گزینه های مختلف ادغام، به خلاقیت شما بستگی دارد اما با نگاهی به گزینه های موجود در پلتفرم ما ممکن است که ایده هایی به ذهن شما خطور کند.

 نمونه ای از اتوماسیون بازاریابی با استفاده از Automate.io

فرض کنید که شما از تبلیغات Facebook برای رتبه بندی محصولات استفاده می کنید و قصد دارید که این تبلیغات را به ابزارهای بازاریابی ایمیل مانند MailChimp انتقال دهید. ابتدا مانند عکس زیر وارد نرم افزار ادغام شوید.

 

در واقع همه می دانیم که رتبه بندی اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار نمی دهد. بسیاری از افراد تمایل دارند که اطلاعات بیشتری در دست داشته باشند تا به کمک آن ایمیل های هدفدار را شخصی سازی کنند. خدماتی مانند Clearbit  یا FullContact اطلاعات مورد نیاز را برای افراد فراهم خواهند کرد.

با این کار افراد قادر هستند تا برنامه ادغام خود را بهبود بخشیده و یکی از برنامه های ذکر شده در بالا را به کمک نرم افزار ادغام، به لیست برنامه های مورد استفاده خود اضافه کنند. زمانی که رتبه بندی محصولات مورد تایید قرار گرفتند و آماده انتقال به بخش فروش شدند، امکان این وجود دارد که آنها را به طور خودکار به CRM مورد علاقه خود وارد کنید.

تمام داده هایی که از پیش جمع آوری شدند، به تیم فروش قابل انتقال هستند. اعضای تیم نیز با استفاده از اطلاعات به دست آمده در مورد رتبه بندی هر محصول، ایمیل های مربوط به آنها، سطح علاقه افراد به محصولات و بسیاری از محتواهای دیگر دسترسی پیدا خواهند کرد.

در ادامه ممکن است که شما مایل باشید که اعلان هایی در مورد هر عملی که برای رتبه بندی ها صورت می گیرد، جمع آوری کنید تا در نهایت یک منبع برای آنها در دست داشته باشید. به عنوان مثال امکان این وجود دارد که زمانی که رتبه بندی ها به CRM انتقال پیدا می کنند، یک اعلان در برنامه Slack ایجاد کرد.

در واقع امکاناتی که با استفاده از اتوماسیون بازاریابی ادغام در اختیار افراد قرار می گیرد، بی انتهاست.

 

نتیجه گیری:

اتوماسیون بازاریابی به صورت روزانه در حال تغییر است. به همین دلیل است که بازاریابان دیجیتالی باید همواره به روز باشند و در مورد امکانات و گزینه های جدید برای مشتریان و شرکت خود اطلاعات لازم را در دست داشته باشند.

برای این امر روش های مختلفی پیش رو است. یک روش این است که به اتوماسیون های بازاریابی ادغام اعتماد کنند و از بهترین نرم افزارهای ممکن برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند. روش دیگر نیز این است که از ابزارهای همه کاره استفاده کنند.

البته بسیاری از این نرم افزارهای اتوماسیون بازاریابی امکانات مورد نظر بازاریابان را ندارند و شاید هرگز نیز به آن دست پیدا نکنند. اما نکته ای از اهمیت بالایی برخوردار است، این است که ما متخصصان بازاریابی هستیم و همواره به ابزارهای تخصصی نیاز خواهیم داشت تا در مسیر پیشرفت بمانیم.

تعداد بازدید : 108

ثبت نظر

ارسال