زبان Fa En یکشنبه 30 شهریور 1399 ساعت 14 و 27 دقیقه

یکپارچه سازی کسب و کار با فضای ابری

یکپارچه سازی کسب و کار با فضای ابری

در این بخش به توضیح یکپارچه سازی کسب و کار با فضای ابری می پردازیم. همچنین سیستم ERP را نیز توضیح می دهیم.

شنبه 16 آذر 1398 ساعت 18:0

در راه اندازی سیستم اتوماسیون اداری باید نرم افزار سیستم اتوماسیون اداری را یا بر روی سرور خود پیاده سازی و اجرا کنید یا باید سیستم اتوماسیون اداری را روی سرور شرکتی که این نرم افزار را در اختیار شما گذاشته، اجرا کنید. در ادامه هر یک از این فضاهای پیاده سازی را توضیح می دهیم. اما قبل از آن باید مفهوم ای آر پی (ERP) را بررسی کنیم.

 

ای آر پی(ERP)

 

ای آر پی(ERP) یا برنامه ریزی منابع سازمانی ترکیبی از مدیریت فرایندهای اصلی کسب و کار به وسیله ی نرم افزار و فناوری در زمان واقعی است.

ای آر پی سیستم (ERP) جزیی از نرم افزار مدیریت کسب و کار(مجموعه نرم افزارهای ادغامی) به حساب می آید. با ای آر پی (ERP)، سازمان به جمع آوری، ذخیره سازی، مدیریت و تفسیر داده ها و اطلاعات برای تمامی فعالیت های کسب و کار می پردازد.

ای آر پی (ERP) هسته ی کسب و کار را با استفاده از پایگاه داده به طور منظم به روز رسانی می کند. این پایگاه داده نیز خود از سوی سیستم مدیریت پایگاه داده نگه داری و به روز رسانی می شود. سیستم ای آر پی (ERP) منابع کسب و کار رامثل، کَش کردن، مواد خام، ظرفیت تولیدات و وضعیت تعهدات کسب و کار مثل سفارشات، سفارش های خرید، و پرداخت عوارضی را اداره می کند. نرم افزارهای کاربردی که سیستم را به وجود می آورند، اطلاعات را در میان بخش های مختلف (ساخت و ساز، خرید، فروش، حسابداری و ... ) تقسیم می کنند. با این تقسیم اطلاعات اطلاعات جدیدی به وجود می آید. با ای آر پی (ERP) گردش اطلاعات بین مدیران، سهام داران و افراد مربوطه به آسانی به جریان می افتد.

سیستم ترکیبی ای آر پی (ERP) از بخش های مختلف سازمان تشکیل می شود. خطاها را کاهش می دهد و باعث افزایش تولید می شود. توسعه ی یک سیستم ای آر پی (ERP) با توسعه ی سیستم سنتی تفاوت هایی دارد. در سیستم ای آر پی (ERP) از سخت افزار کامپیوتری و شبکه ای که از پایگاه داده به عنوان مخزن اطلاعات استفاده می شود.

 

فضای ابری یا on-premises

 

یک شرکت یا سازمان برای یکپارچه کردن فعالیت ها و امور داخلی خود از ای آر پی (ERP) می تواند استفاده کند. همچنین سازمان ها در یکپارچه سازی می توانند از میان دو روش زیر حق انتخاب داشته باشند:

 • استفاده از سیستم در بستر ابر
 • به‌ شکل سنتی یا on-premises

مدل on-premises را می‌توان به دو شکل تحت‌ وب یا محلی به کار گرفت. در هر کدام از مدل‌های on-premise یا ابری، شما به یک نرم‌افزار دسترسی دارید اما باید تصمیم بگیرید در چه بستری از نرم‌افزار استفاده کنید. تصمیم‌گیری در این زمینه به عوامل مهمی به ویژه بودجه شما بستگی دارد. قبل از این که هر کدام از این مدل‌ها را به‌ کار بگیرید باید تفاوت استفاده از سیستم‌ها در بستر ابر و on-premises را بدانید.
در ادامه به مهم‌ترین تفاوت‌های به‌کارگیری سیستم در حالت تحت وب on-premises و ابری می‌پردازیم.

 

 

cloud-vs-on-premise

 

 

مدل به‌ کار گیری 

 

 • On-premises:

در این مدل، شرکت سخت‌افزارهای مناسب را فراهم می‌کند و نرم‌افزار روی سرور و سخت‌افزار‌های شرکت نصب می‌شود. در این حالت سازمان مسئول نگه داری سخت‌افزار و همه فرایند‌های مرتبط به آن است و کاربر از طریق تجهیزات و زیرساخت‌های شرکت به سیستم دسترسی خواهد داشت.

 • ابری:

نرم‌افزار روی سرور‌های شرکت ارائه‌دهنده خدمت نصب می‌شود و سازمان از طریق اینترنت به سیستم دسترسی خواهد داشت. در این مدل سازمان‌ها این امکان را خواهند داشت که به‌شکل اشتراکی به نرم‌افزار و منابع سخت‌افزاری در هر زمان و مکان دسترسی داشته باشند.

 

امنیت

 

 • On-premises:

امنیت، مهم‌ ترین دغدغه‌‌ی بسیاری از سازمان‌ها است. در سیستم‌های on-premises برای حفظ امنیت داده‌ها باید زیرساخت‌های مناسبی فراهم شود. علاوه بر این تجهیزاتی چون وف و نرم‌افزار‌هایی چون فایروال برای حفظ امنیت داده‌های سازمان الزامی است. همچنین برای کاهش ریسک از دست رفتن داده‌ها داشتن فرایندهایی برای پشتیبان گیری منظم، ضروری است.

 • ابری:

یکی دیگر از مزایای سیستم‌های ابری نسبت به on-premises، امنیت بیش‌تر است. از آن جایی که هزینه های زیر ساخت با شرکت ارائه کننده است، هزینه ها برای این شرکت های ارائه کننده سرشکن می شود. بنابراین همین شرکت ها توانایی بالایی در استفاده از تجهیزات با استاندارهای امنیتی دارند. علاوه بر این موضوعاتی مثل پشتیبان‌گیری منظم در سیستم‌های ابری با فرایندهای مشخصی تامین می‌شود.

 

هزینه

 

 • On-premises:

سیستم‌های On-premises تحت‌ وب معمولا به سرمایه اولیه ی بیش‌تری نیاز دارد، زیرا علاوه بر خرید سیستم، تامین زیرساخت‌هایی مانند سرور و تجهیزات برای اجرای نرم‌افزار ضروری است. همچنین اگر سازمان، تیم IT قوی و حرفه‌ای نداشته باشد، برای جذب و آموزش نیروی IT نیز باید هزینه‌ای در نظر گرفته شود. مهم‌ تر از آن این است که در سیستم‌های on-premises، تیم IT باید میزان قابل توجهی از زمان و بودجه را به نگه داشت و به روز بودن زیرساخت تخصیص داد.

 • ابری:

در سیستم‌های ابری، به دلیل عدم صرف هزینه برای تامین زیرساخت، هزینه‌های اولیه عموما کم‌تر خواهد بود. در این مدل کسب و کارها به‌شکل اشتراکی و به‌ وسیله‌ی اینترنت به سیستم دسترسی خواهند داشت. شرکت ارائه‌ کننده ی خدمات، زیرساخت‌های لازم را به شما عرضه می‌کند و علاوه بر مسئولیت نگه داری از زیرساخت به مشتری اطمینان خواهد داد که همیشه امکان دسترسی به سیستم را داشته باشد. استفاده از سیستم‌های ابری به پرسنل تیم IT این امکان را می‌دهد که به جای تمرکز بر موضوعات مربوط به تامین و نگه داری از زیرساخت، به ارائه ی راه کارها و بهبود فرایند‌ها بپردازند.


بر اساس گزارشی از شرکت اوراکل استفاده از سیستم‌های ابری با حذف هزینه‌های تامین زیرساخت و نگه داری از آن، در مقایسه با سیستم‌های on-premises، در یک دوره زمانی ۴ ساله مجموع هزینه ها را تا ۵۰% کاهش می‌دهد.

 

 

cost

 

 

دانش فنی

 

 • On-premises:

در این حالت چون شرکت و سازمان، نرم‌افزار را روی زیرساخت‌های خود تجهیز می‌کند، باید تیم IT وقت زیادی را صرف نگه داری از سرور کند. در این مدل مسئولیت کنترل همه جانبه‌های فنی زیرساخت به عهده مشتری است.

 • ابری:

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از سیستم‌های ابری به ویژه برای کسب کار‌های کوچک و متوسط عدم نیاز به دانش فنی است. در این حالت همه‌ی مسئولیت‌های نگه داری از نرم‌افزار و زیرساخت‌ بر عهده شرکت ارائه‌دهنده است.

 

دسترسی

 

 • On-premises:

در سیستم‌های on-premises، به دلیل این که سرورها در داخل سازمان نگه داری می‌شوند، معمولا کاربران در محیط سازمان امکان دسترسی به سیستم را دارند. زیرا امکان ایجاد این دسترسی هزینه ی زیادی خواهد داشت که برای بسیاری از سازمان‌ها به صرفه نیست.

 • ابری:

سیستم‌های ابری در مقایسه با سیستم‌های سنتی امکان دسترسی بیش‌تری را فراهم می‌کند. استفاده از سیستم‌های ابری به کاربران این امکان را می‌دهد که در هر زمان و مکانی به اطلاعات کسب‌و‌کارشان دسترسی داشته باشند. این موضوع برای بسیاری از سازمان‌ها اهمیت زیادی دارد. اما توجه به این مساله که سیستم‌های ابری تا چه حد میزان دسترسی‌پذیری را تضمین می‌کند، نیز مهم است.

 

 

available

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت بیزنس سافت ور مراجعه نمائید.

 

تعداد بازدید : 394

ثبت نظر

ارسال