زبان Fa En چهارشنبه 7 آبان 1399 ساعت 8 و 28 دقیقه

درک معیارهای عملکرد مدیریت پروژه

مدیریت پروژه|مدیریت پروژه چیست|انواع مدیریت پروژه|تعریف مدیریت پروژه

انجام یک پروژه مناسب، نیازمند مدیریتی مجرب نیز است. برای حصول بهترین نتایج بایستی معیارهای گوناگونی اعم از برنامه، بودجه، دامنه و بازده سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گیرد. ما در این مقاله به بررسی نحوه تاثیر گذاری این موارد بر موفقیت پروژه پرداخته ایم.

دوشنبه 19 اسفند 1398 ساعت 16:29
امین فتحی

هر پروژه ای که توسط تیم انجام می شود، به منظور اجرای یک هدف است. این هدف ممکن است، سود مشتری یا یک هدف سازمانی باشد که موفقیت پروژه را در برابر نتایج بدست آمده، ارزیابی می کنند.

با این حال، هر پروژه فرصتی بی نظیر را جهت بهبود فرآیندهای تیم و بهتر شدن کارایی و نتایج پروژه های آینده در اختیار شما قرار می دهد. اما چطور؟ این عمل با اندازه گیری و تجزیه و تحلیل معیارهای عملکرد مدیریت پروژه انجام می شود.

ما در این پست، در حال بررسی برخی از متداول ترین انواع ارزیابی های عملکرد پروژه و بحث در مورد اهداف عملکرد مدیریت پروژه هستیم. این موضوع به شما کمک می کند که در هر پروژه بهترین عملکرد را پیاده سازی کنید.

 

مدیریت پروژه|مدیریت پروژه چیست|انواع مدیریت پروژه|تعریف مدیریت پروژه

 

چرا عملکرد پروژه را اندازه گیری می کنیم؟

 

قبل از هر چیز، با دنبال کردن و تجزیه و تحلیل شاخص های مناسب، نگرشی کلی را نسبت به عملکرد تیم خود بدست می آورید.

با این کار، نقاط ضعف در گردش کار و سایر مشکلات را شناسایی و تصحیح می کنید. در نتیجه، عملکرد و نتایج پروژه های آینده را بهبود می بخشید.

علاوه بر آن، ردیابی و جمع آوری اطلاعات هنگامی مفید است که زمان بررسی عملکرد مدیریت پروژه شما باشد. بهتر است در مورد آن فکر کنید: هرچه داده های خام شما بیشتر باشد، موفقیت ها و فرصت های بیشتری از تیم خود را نشان خواهید داد.

همچنین در اختیار داشتن اطلاعات مربوط به نحوه کار تیم، از طریق تجزیه و تحلیل نتیجه هر پروژه، شناسایی نواقص و تدوین برنامه هایی برای بهبود، راه درستی را برای مدیریت بهتر به شما نشان می دهد.

 

از چه معیارهایی برای تشخیص نحوه عملکرد استفاده کنیم؟

 

حال، اجازه دهید که برخی از راه های اصلی سنجش عملکرد مدیریت پروژه را بررسی کنیم.

برنامه

به طور طبیعی، یکی از اولین معیارهای عملکرد مدیریت پروژه که باید مورد بررسی قرار گیرد، برنامه یا جدول زمانی است. آیا وظایف و نتایج پروژه و نقاط عطف آن، همانطور که در برنامه مشخص شده است، به دست آمده است؟ آیا در زمان تحویل پروژه، برنامه به خوبی اجرا شده است؟ با استفاده از ابزارهای مدیریت کار، به راحتی زمان های مختلف چرخه پروژه را ارزیابی کنید و پس از اتمام، آنها را جهت تشخیص زمان خاتمه، مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

بودجه

مشکل در بودجه، اغلب به دلیل برنامه ریزی ضعیف است. شاید فراموش کرده باشید که عناصر پروژه نظیر طراحی، مواد و سایر موارد را بررسی کنید. در هر صورت، ارائه پروژه با بودجه اولیه خود، معیاری موثر و مهم در موفقیت است.

دامنه

دامنه یک پروژه شامل اهداف، انجام موارد اعلام شده و همچنین وظایف فردی است که برای دستیابی به آن اهداف و تحویل ها لازم است. اغلب با پیشرفت پروژه، کاهش دامنه رخ می دهد. این امر منجر به زیان و تحویل دیر هنگام می شود. به همین دلیل، تعیین صحیح دامنه پروژه در ابتدا و اطمینان از درک اهداف پروژه توسط عوامل دخیل در آن، امری ضروری و لازم است.

بهره وری

در حالی که این مورد در سطح سازمانی مهم است، اما در پروژه ها نیز استفاده می شود. با استفاده از این روش، تصویری شفاف از کارایی تیم بدست می آید. بهره وری رابطه بین ورودی های پروژه و خروجی های آن را مشخص می کند. هدف از انجام این کار، افزایش کیفیت خروجی با کمترین ورودی است.

بازده سرمایه گذاری

به طور خاص به ارزیابی نتایج یک پروژه در برابر هزینه انجام شده می پردازد. در واقع، با استفاده از یک معادله ریاضی توصیف می شود. با این حال، برای محاسبه آن، ابتدا باید به هر سود حاصل از پروژه، ارزش پولی اختصاص دهید. مزایای مشترک شامل پس انداز، پیشرفت، افزایش تولید یا سود سهم است. هنگامی که این ارزش را تعیین کردید، از فرمول بازده سرمایه گذاری (منافع خالص / هزینه) برای تعیین بازده سرمایه گذاری استفاده کنید.

 

مدیریت پروژه|مدیریت پروژه چیست|انواع مدیریت پروژه|تعریف مدیریت پروژه

نحوه تنظیم و اندازه گیری معیارهای عملکرد مدیریت پروژه با Wrike

در کنار اهداف و موارد تعریف شده، شما همیشه باید اهداف عملکرد مدیریت پروژه را در هر پروژه ای که می خواهید انجام دهید، اعمال کنید. ما معیارهای خاص و تاثیر گذار بر درک شما از کارایی پروژه پرداختیم. با استفاده از Wrike تحلیل و تجزیه این معیارها با بهره مندی از مجموعه ای از ابزارهای تحلیلی مناسب، راحت تر می شود.

Wrike به شما امکان می دهد که دید بهتری از معیارها در پروژه خود داشته باشید. این موضوع بدان معنی است که شما قادر خواهید بود که با سرعت بیشتری به مسائل پاسخ دهید. این روش همچنین برای تهیه گزارش های متناسب با مدیریت پروژه خود به شما کمک می کند.

تعداد بازدید : 189

ثبت نظر

ارسال