زبان Fa En دوشنبه 11 فروردین 1399 ساعت 2 و 14 دقیقه

اتوماسیون های اداری چقدر می توانند جایگزین ابزارهای همکاری جهانی شوند؟

اتوماسیون های اداری چقدر می توانند جایگزین ابزارهای همکاری جهانی شوند؟

برخی اوقات شنیده می شود درکشورهای اروپایی چیزی به نام اتوماسیون وجود ندارد و مفاهیم کار با اتوماسیون اداری در بیزینس های کشور های صنعتی با ایران متفاوت است! مفاهیمی مانند چارت سازمانی، تعریف جانشین، عطف و پیرو و… تنها خاص ایران است!

دوشنبه 5 اسفند 1398 ساعت 12:22
امین فتحی

در این مقاله مطالعه تطبیقی بین سیستم گوگل سوئیت (G Suite) و اتوماسیون‌های ایرانی انجام شده تا رابطه روند جهانی ابزارهای همکاری و تعاملات سازمانی با سیستمهای اتوماسیون داخلی را بررسی کنیم.

واقعیت این است که سیستمهای جاری که در قالب اتوماسیون استفاده می شوند؛ بیشتر به همکاری و بهروری سازمان کمک می کنند. البته سازمانها باید فرایند محور باشند و پیاده‌سازی گردش فرایندها در سازمان بسیار مناسب است.

اما تصور کنید هدف ما این است یکسری ایده‌ها را در سازمان مطرح کنیم. مثلا جهت تولید یک فیلم برای همایش در سازمان می خواهیم نظر کارکنان را نیز جویا شویم. مسلما برای این کار نمی شود یک فرایند تعریف کرد.پس اگر اتوماسیون را ابزاری برای بهره‌وری و بهبود تعاملات سازمانی در نظر بگیریم؛ به یکسری از ابزارهای همکاری جهانی بسیار مطرح میرسیم.

  1.ابزار گوگل سوئیت (G SUITE)

در 28 آگوست 2006 شرکت گوگل برای اولین بار ابزار خود را برای سازمان ها و بیزینس ها ارایه کرد، که از آن سال تا به حال این ابزار کسب و کار در حال توسعه و گسترش بوده و گوگل برای افزودن امکانات بیشتر به آن و معرفی آن به شرکت های مختلف در دنیا سرمایه گذاری می کند؛ به گفته ی شرکت گوگل این ابزار به زودی به یک ابزار مناسب برای مجموعه های کوچک، متوسط و بزرگ تبدیل می شود.

اما خود گوگل این نرم افزار و ابزار را این گونه معرفی می کند:

G Suite is a suite of cloud computing, productivity and collaboration tools, software and products developed by Google Cloud

همانطور که می‌بینید گوگل در این تعریف روی ابزارهای همکاری تاکید می کند. در نتیجه در کشورهای پیشرفته نیز سازمانها به ابزاری جهت همکاری سازمانی نیاز دارند.

 

  2.ابزار Basecamp

 

البته ابزارهای همکاری و بهره‌وری بسیار دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که ما در اینجا تنها سه ابزار را معرفی کرده و حال به بررسی امکانات مهمترین ابزار یعنی گوگل سوئیت و مقایسه آن با اتوماسیون های ایرانی و باورهای غلطی که پیرامون آن شکل گرفته است می‌پردازیم.

 

مقایسه  G SUITE با اتوماسیون های اداری ایران:

چند باور غلط:

ایمیل در کشور های صنعتی پیشرفته جوابگوی نیازهای مکاتبات درون  سازمانی است!

تعریف چارت سازمانی مخصوص اتوماسیون های ایرانی است!

سیستمها در خارج از ایران چیزی به نام جانشین ندارند!

نیازها در ایران با دنیا متفاوت است

 

  1.گوگل نیز همانند سیستمهای اتوماسیون، بخش admin و پشتیبانی دارد که در نسخه رایگان آن موجود نیست!

 

 

 

تعداد بازدید : 42

ثبت نظر

ارسال