زبان Fa En دوشنبه 23 تیر 1399 ساعت 15 و 33 دقیقه

چگونگی راه اندازی یک تجارت با استفاده از نرم افزارهای رایگان

مدیریت مشتریان| نرم افزار| اتوماسیون اداری| نرم افزارهای اپن سورس|نرم افزار Business Intelligence

شما در هنگام راه اندازی تجارت خود صرف نظر از ابزار هایی که برای عرضه خدمات یا محصولات خود در نظر دارید، باید برای سرپا نگه داشتن و پیشبرد وظایف تجارت خود از ابزارهای منحصر به فرد دیگری نیز بهر ببرید. این نرم افزار های رایگان سیستم اتوماسیون اداری تجارت شما را شکل داده و کیفیت انجام امور در تجارت را زیر نظر خواهند گرفت.

یکشنبه 22 دی 1398 ساعت 10:35

سالیان متمادی است که نرم افزارهای رایگان در اختیار تجارت ها قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۹ مقاله های متعددی در خصوص بکارگیری از نرم افزارهای رایگان و چگونگی استفاده از این نرم افزار ها در تجارت ها و سازمان های متفاوت منتشر شده است. همزمان با پیشرفت این نرم افزار ها نه تنها شاهد از میان برداشته شدن نرم افزارهای مالکیتی بودم، بلکه با مدل ها و روش های نوینی در عرصه تجارت نیز رو به رو شدیم.

 

چگونگی راه اندازی یک تجارت با استفاده از نرم افزارهای رایگان

 

اگر در حال مطالعه این مقاله هستید، حتماً به دنبال راه اندازی کسب و کار شخصی خود می باشید. بسیاری از افراد در آرزوی راه اندازی تجارت شخصی خود هستند. باید گفت که این آرزو، آرزوی بسیار ارزشمندی است. احتمالاً تا به همین قسمت آموخته اید که راه اندازی یک تجارت تنها محدود به شور و اشتیاق و انجام کار مورد علاقه شما نخواهد شد.

صرف نظر از ابزار هایی که برای عرضه خدمات یا محصولات خود در نظر دارید، باید برای سرپا نگه داشتن و پیشبرد وظایف تجارت خود از ابزارهای منحصر به فرد دیگری نیز بهر ببرید. چنین نرم افزارهایی سیستم اتوماسیون اداری تجارت شما را شکل داده و کیفیت انجام امور در تجارت را زیر نظر خواهند گرفت. در ادامه شما را با برخی از نرم افزارهای رایگان که شما را در مسیر راه اندازی تجارت مورد نظر خود یاری خواهد کرد، آشنا خواهیم کرد.

 

 

مدیریت مشتریان| نرم افزار| اتوماسیون اداری| نرم افزارهای اپن سورس| مدیریت سرمایه با نرم افزار GnuCash

 

 

مدیریت سرمایه با نرم افزارهای رایگان

 

سرمایه ارزش تجارت شما را بالا برده و از طرفی تجارت شما را برقرار و پایدار نگه می دارد. از این رو شما باید میزان سرمایه ورودی به تجارت خود را به خوبی زیر نظر داشته باشید. از این گذشته، هزینه هایی که در تجارت صرف می شود نیز باید به خوبی محاسبه شود.

یکی از ساده ترین راهکار ها برای محاسبه هزینه های موجود و جاری در تجارت استفاده از نرم افزار رایگان مناسب است. یکی از بهترین نرم افزارهای رایگان که می توانید برای این منظور مورد استفاده قرار دهید نرم افزار جنوکش (GnuCash) است. این نرم افزار مجموعه ای از نرم افزارهای رایگان است که ابزارهای بی نظیری را در اختیار تجارت ها و سازمان ها قرار می دهد. یکی از ارزشمندترین خصوصیات این نرم افزار برخورداری از اپلیکیشن اندروید است. به این ترتیب در همه مکان ها و زمان ها به دفتر محاسبات و امور مالی تجارت خود دسترسی خواهید داشت.

در حالی که به صورت شخصی دست به کار شوید، ابایی نداشته باشید، بهتر است نگاهی به نرم افزار لدگر Ledger)))) بیندازید. نرم افزار لدگر یک نرم افزار حسابداری است که دو نوع ورودی را خواهد پذیرفت.

در حال حاضر تجارتی را سراغ ندارم که برای ارائه خدمات و محصولات خود به دنبال دریافت هزینه ای از سوی مشتریان نباشد. به این منظور شما باید فاکتور هایی را برای مشتریان ارسال کنید. البته شما همواره می توانید فاکتور های مورد نظر خود را در یک فایل ورد ایجاد کرده و پس از پرینت یا ارسال توسط ایمیل آنها را به دست مشتریان خود برسانید. اما مدیریت فاکتور های ارسال شده در این شرایط کار بسیار پیچیده ای خواهد بود. شما قادر نخواهید بود فاکتور های ارسال شده در تجارت خود را ردیابی کنید.

اینویس پلن (Invoice Plan) و سیمپل اینویس (Simple Invoices) از جمله محبوب ترین نرم افزار های اپن سورس است که مورد علاقه عموم است. نحوه استفاده و راه اندازی این نرم افزارها در سیستم اتوماسیون اداری، تجارت کوچک شما بسیار ساده خواهد بود. از این گذشته این نرم افزارها در کنار تجارت شما رشد کرده و با تغییراتی که در تجارت شما روی می دهد همگام خواهند شد. به این ترتیب همزمان با ارتقا تجارت، شما می توانید به بهترین شکل ممکن از این نرم افزارها استفاده کنید.

 

 

مدیریت مشتریان| نرم افزار| اتوماسیون اداری| نرم افزارهای اپن سورس|نرم افزار رایگان OpenCart

 

 

فروش محصولات و خدمات تجارت با استفاده از نرم افزارهای رایگان

 

ممکن است برای عرضه محصولات و خدمات تجارت خود از یک وب سایت فعال در زمینه تجارت الکترونیک برخوردار باشید. در غیر این صورت شما باید به دنبال راهی برای معرفی و فروش محصولات خود در نظر بگیرید. اینجاست که سبد خرید آنلاین به یاری تجارت شما خواهد آمد. یکی از ساده ترین و کاربردی ترین نرم افزار های موجود در زمینه خرید آنلاین نرم افزار، اپن کارت (OpenCart) است. در صورتی که این نرم افزارها پاسخگوی نیاز ها و اهداف شما نیستند می توانید از نرم افزارهای رایگان زن کارت (Zen Cart) و پرستاشاپ (Prestashop) برای این منظور استفاده کنید.

شاید به سادگی تصور کنید که همه فعالان عرصه تجارت الکترونیک تنها در فضای آنلاین مشغول به فعالیت هستند. اما همچنان تجارت های بزرگ و کوچکی کالاهای قابل لمسی را در جهان فیزیکی مبادله می کنند. این تجارت ها باید مبادلات انجام شده را ثبت و ضبط کنند. حال این مبادلات در یک فروشگاه واقعی به انجام رسیده باشد یا در کانکسی به صورت موقت مورد استفاده قرار می گیرد.

برخورداری از سیستم پایانه فروش نه تنها بسیار کارگشا خواهد بود که یکی از ضروری ترین بخش های تهران به شمار می رود. در صورتی که در جستجوی نرم افزارهای رایگان مناسبی برای استفاده در سیستم پایانه فروش خود هستید می توانید از سیستم هایی مانند او دو (ODOO)، او اس پی او اس (OSPOS)،سمبا پی او اس (SambaPOS)، والاس پی او اس (WallacePOS) و بسیاری دیگر از نرم افزارهای موجود بهره برید. با توجه به تنوع بسیار بالای نرم افزارها و ابزارهای پیشنهاد شده برای سیستم های اتوماسیون اداری شما همواره می توانید، نرم افزار مورد نیاز خود را پس از کمی آزمون و خطا برگزینید.

 

 

مدیریت مشتریان| نرم افزار| اتوماسیون اداری| نرم افزارهای اپن سورس|مدیریت مشتریان سی آر ام

 

 

مدیریت مشتریان با استفاده از نرم افزارهای رایگان

 

مسلماً شما در تجارت خود به دنبال مشتریانی هستید که پس از اولین خرید به مشتری همیشگی شما تبدیل شده و برای تامین نیازهای خود همواره به تجارت شما رجوع کنند. برای تحقق این امر باید مشتریان خود را کاملاً زیر نظر داشته و رفتارها و نیازهای آن ها را به خوبی بشناسید. البته شما می توانید از برگه های توسعه (Spreadsheet) که توسط نرم افزار اکسل ایجاد می شوند، این کار را به انجام برسانید. اما شما نمی توانید این برگه ها را همواره وسعت دهید. شما برای مدیریت مشتریان به سیستم اتوماسیون اداری یا سی آر ام (CRM) منحصر به فردی نیاز خواهید داشت.

اکثر سیستم ها، (crm ) سی آر ام بسیار گسترده هستند و امکانات بسیار متنوعی را در اختیار تجارت ها قرار داده اند. این امکانات از سطح نیازهای تجارت های کوچک بسیار فراتر می رود به همین دلیل شما نمی توانید به سادگی، یکی از این سیستم ها را برای مدیریت مشتریان در تجارت خود به کار بگیرید. به همین دلیل در اینجا به دو نمونه از بهترین گزینه ها برای تجارت های کوچک اشاره خواهیم کرد. فت فری سی آر ام (Fat Free CRM) و اسپو سی آر ام (EspoCRM) بهترین انتخاب برای مدیریت مشتریان در تجارت های کوچک به شمار می روند. هر دو نرم افزارها از جمله کم حجم ترین نرم افزارهای رایگان هستند که در کنار ارائه نرم افزار های فوق، مجموعه ای از افزونه ها و پلاگین های متفاوت را نیز در اختیار تجارت ها قرار داده اند. این افزونه ها قابلیت های فراوانی را برای این نرم افزارها به ارمغان خواهند آورد.

از این گذشته یکی از اقداماتی که منجر به جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان فعلی تجارت شما خواهد شد، بازاریابی است. نرم افزار مایوتیک (Mautic) از جمله نرم افزارهای رایگان است که در زمینه بازاریابی تجارت ها به یاری صاحبان تجارت ها می آید. نرم افزار مایوتیک بازاریابی ایمیل و شبکه های اجتماعی را به صورت خودکار بر عهده می گیرد. به این ترتیب شما می توانید با استفاده از این نرم افزارها فرم ها و لندینگ پیج هایی مناسبی را برای رقابت با رقبای تجاری خود به وجود آورید. به این ترتیب دیگر نیازی به نگرانی از بابت بازاریابی محصولات و خدمات خود نخواهید داشت.

 

نرم افزارهای رایگان هوش تجاری (Business Intelligence) چه نرم افزارهایی هستند؟

 

این نرم افزار ها به کاربران خود اجازه می دهند، تصمیمات خود را بر اساس اطلاعات بارگذاری شده و اطلاعاتی که از منابع متعدد دیگری گردآوری شده است، اتخاذ کنند. این نرم افزارها مانند تمام نرم افزارهای اپن سورس در اختیار عموم کاربران گذاشته می شوند. برنامه نویسان این نرم افزارها که حق کپی رایت نرم افزارها را در اختیار دارند به کاربران اجازه می دهند، بازبینی و بازنگری های مورد نظر خود را در برنامه اعمال کرده و نرم افزار را در هر زمان و در هر مکانی و برای استفاده در هر تجارتی نصب و راه اندازی کنند. این مزایا در قالب نرم افزارهای رایگان در اختیار عموم گذاشته می شود.

نرم افزارهای هوش تجاری، اطلاعات را به دیدگاه ها و نقطه نظرات بدل خواهند کرد. این نظرات به پیشبرد اهداف تجارت شما کمک فراوانی خواهد کرد. این قبیل نرم افزارها امکان استخراج اطلاعات از دامنه وسیعی از منابع را ممکن کرده اند. کاربران می توانند در ادامه اطلاعات به دست آمده را در اختیار اعضای تیم و مشتریان خود قرار دهند. 

 

مدیریت مشتریان| نرم افزار| اتوماسیون اداری| نرم افزارهای اپن سورس|نرم افزار Business Intelligence

 

 

تعداد بازدید : 222

ثبت نظر

ارسال